4 principy interiérových trendů pro rok 2021

Vstát, najíst se a vyrazit. Bývávalo. Corona nám vzala vítr z plachet. Kde jsou naše kavárenské dýchánky, aplaus ve stoje na koncertě Harryho Stylese, cesty do Palerma nebo testování nejlepšího Bun bo Nam Bo ve městě? Rok 2020 nás zpomalil. Večeře najednou mohou být mnohem delší, vychutnáváme si měkkost polštářů na gauči, třicetkrát víc si uvědomujeme, že jsme naposledy ložnici vymalovali před 7 lety. A už by to chtělo. Pojďte si čas doma užít, než zas vyrazíte za zážitky. A i o tom jsou letos tipy předních designérů, kteří hýbou interiérovým světem. Obyčej je sesumíroval do 4 hlavních principů.

Princip č. 1 — Komfort jako mantra roku 2021

Pohodlný gauč, police narvané knihami, které vás rozesmějí, naducané ručníky, rozmanité barvy na stěnách, vypasené svíčky vonící po červeném ovoci, příjemné materiály, masivní dřevo, artefakty od lokálních umělců, popínavé rostliny spokojeně vlnící se z květináčů zavěšených ze stropu, bosé nohy zabořené do koberce. Pohodlíčko. Útulno. A to i v případě, že doma musíte pracovat.

Home office, dokonalé doupě správných myšlenek

Obyčej.cz — masivní dubové police v kombinaci s kovovými trubkami

Zařiďte si domácí kancelář, ve které bude dobře. Tady nejde jen o pevný stůl, co se neprohne pod tíhou lejster, ale o stylový prostor. O knihovnu, která vás bude inspirovat. O stolní lampu, která na vás bude vrhat to nejlepší světlo při několikahodinovém Zoomu. O vypolstrované křesílko, co vám bude trůnem a vy se neodbydete jen klasickou otočnou kancl židlí.

Rostliny všude po domě

Obyčej.cz — objevte vázičky a květináče z Ateliéru Veverka

Nejen že jsou krásné, přinášejí do našich domovů živost a barvu, osvěžují vzduch, filtrují znečišťující látky a uvolňují kyslík.

Princip č. 2 — Udržitelnost

„ Řekl bych, že rok 2021 bude rokem přisuzování významu pečlivě vybraným dílům — rokem řemeslníka, umělce.“ Robert McKinley.

Do popředí se dostávají ručně dělané kousky a ustupuje prefabrikovaný nábytek. Nyní je čas na vzrušující renovaci staré kredence po babičce a sfouknutí prachu z jídelního stolu, co je na půdě. Trendem je to, co vydrží a je dobře vyrobené. Ponechte si kousky, které mají význam.

Vintage, baby

Obyčej.cz — starožitná a zrenovovaná toaletka, rozebraná do posledního dřívka

Starožitný, retro, repasovaný nebo zachráněný nábytek, který můžete kombinovat a vrstvit. Vyberte kousky, které pro vás něco znamenají a přidejte k nim pár luxusních prvků, jako jsou kvalitní tkaniny nebo pompézní osvětlení. A voilà, pádlujete na vlně letošního trendu.

Eco Chic — Ekologické a vkusné

Obyčej.cz — ručně vyšívaný 100% bavlněný polštář

V symbióze se vzestupem tzv. vědomého konzumu přichází touha po nábytku, který nabízí dlouhou životnost, kvalitu a trvanlivost. Vzrůstá potřeba cítit se ve spojení s přírodou. Trendem je nábytek a přírodní textilie, za kterými je cítit řemeslo.

Princip č. 3 — Vlastní kreativita

Kathryn M. Irsko: „ Skutečné zdobení domácností je zpět — barvy, textury, kombinace starého a nového. Upravte si věci podle svého. Přemalujte si je. Přesuňte nábytek do jiné místnosti. Než abyste kupovali nové věci, přizpůsobte si to, co máte.“

Ve znamení tropického ráje

Obyčej.cz — Ručně vyráběné luxusní lustry furnitiéra ChattaHome

Chybí vám cestování? Jak moc? Otiskněte tento pocit do vašich stěn v ložnici v podobě tropických tapet s malými palmičkami. Pojďte, udělejte, co jste vždycky chtěli. Letošním trendem je rozehrát doma exotickou atmosféru svobody a vzdálených břehů. Rostliny, designy květin a tropických listů na polštářích, citronová pelest postele, lampa jako úplněk nad hladinou oceánu.

Luxusně ošuntělý Shabby Chic design

Obyčej.cz — Životem otřískaná komoda tety Albíny z Vrchlabí

I luxusní nábytek umí krásně stárnout. Kouzlo dokonalého Shabby Chic stylu spočívá v tom, že dokonalý vůbec není. Vybledlé a oprýskané, takové kousky jsou nejlepší.

Princip č. 4 — Odvážné barvy

Buďte divocí. Obklopte se vzory, živými barvami, co vám dodají energii a rozjasní domácnost. S rokem 2020 se všechny odstíny béžové uložily ke spánku a probouzí se ostré barvy jako modrá, žlutá, tyrkysová, růžová nebo světle zelená.

Barvy oceánu

Obycej.cz — Stylová komoda ze smrkového dřeva

Barva, která spojuje pohodlí, klid a mír je modrá jako oceán. Když nemůžete k moři, vezměte si moře domů.

Obyčej.cz — Není jasnější barvy než je žlutá

P. S. Pantone každoročně vyhlašuje barvu roku. Letos to však nebyla jedna, ale dvě. Šedá a žlutá. (PANTONE 17–5104 Ultimate Gray and PANTONE 13–0647 Illuminating). Tyto doplňkové barvy vybrala jako symbol vzájemné podpory.

Ponořte se do světa ručně vyráběného nábytku a bytových doplňků a vyberte si kvalitní nábytek, který za to stojí. Obyčej.cz je web postavený na podpoře menších nábytkářů, kteří milují svoje řemeslo a z jejich kousků je to cítit.

Fotky, které ve článku posloužily jako doplňkové, jsme si vypůjčily z webu www.homesandgardens.com.