Vyrobte si doma týpí bez jehel a nití

Kdo u vás vyhrává, když koukáte na kovbojky? No jasně, že Indiáni. Ti byli vždycky větší sympaťáci než špinaví kovbojové. Tak jim teď na jejich počest, a taky pro zabavení vašich dětí, vyrobíme týpí (nebo chcete-li teepee), které vám bude závidět kdejaká Rybana.

A víte, co je na tomto indiánském DIY příbytku největší výhoda? Nemusíte vůbec nic přišívat ani sešívat. Zašít se v něm můžete pak akorát tak vy před každodenním shonem. Jupí!

Co budete potřebovat?

6 dřevěných tyčí o délce alespoň 2 metry
Kusy starých prostřeradel a látek
Vrtačku
Provázek (může být tlustší a tenčí, oba dlouhé alespoň 10m)
Tužku
Tavnou pistoli
Nůžky
Metr
Šikovného pomocníka (alespoň na 10 minut)

Zavrtat

V této fázi budete potřebovat jen tyč, tužku, metr a vrtačku. Bude se totiž vrtat — a to rovnou 12 krát. Na každé tyči si naměřte asi 20 cm od shora a udělejte puntík. Pak si na všech naměřte ještě 3 centimetry odspodu a také opuntíkujte. Všechny tyto body následně skrz naskrz provrtejte.

Provázat

Asi už tušíte, co přijde teď. Správně, tyče teď k sobě budete svazovat. Na vrchní část si můžete vzít nějaký silnější provázek, který zaručí, že budou tyče u sebe pěkně držet. Ten pak začněte provlékat do jednotlivých dírek (těch, které jsou 30 cm od kraje). Důležité je po každé navlečené tyči udělat suk. Takto všechny navlečte a provaz nestříhejte, nechte si ještě klidně 2 metry dlouhý pro další postup.

Postavit

Teď musíte na někoho hodného a skvělého zavolat. Až přijde, postavte tyče do vertikální polohy. Jeden je bude držet nahoře pospolu a druhý je bude dole roztahovat do podoby jehlanu. Jakmile máte pocit, že tvar odpovídá týpí, vezměte zbývající konec lana, které vám zbyl nahoře a velmi pevně obvažte horní část. Takový stan musí být pořádně stabilní — však sami víte, co děti dovedou.

Už teď je to víceméně v pořádku, pojistíme to ale přece jen ještě spodním lankem. To provlečete všemi spodními dírkami tak, že mezi první a poslední necháte prázdné místo bez provázku.

Oplachtovat

Nejdřív si zasloužíte pochvalu. Tu nejtěžší práci na tomto skvělém stanu totiž máte za sebou. Následuje už jen kreativní vyřádění.
Existují dvě možnosti jak na skelet týpí položit plachtu. Buď máte jednu velkou látku, kterou celou svou krásou, šířkou a délkou zakryjete všechny tyče, nebo máte jen kusy látek, které budete postupně vrstvit. V tomto návodu budeme počítat s druhou variantou — alespoň bude vaše týpíčko pěkně pestrobarevné.

Nažhavte si tavnou pistoli a nastříhejte si látky do různě širokých a dlouhých pruhů. Ty pak jeden po druhém nalepte kolem dokola. Doporučujeme dávat lepidlo kromě látky i na každý sloupek (tyč) a látku natahovat na ně.

Asi tak zhruba do poloviny spodní části dejte jeden široký pruh, který nalepte a následně rozstřihněte vodorovně vejpůl, tam, kde ve spodní části není provázek — to bude vchod. Látku pak kromě tohoto vchodu nalepte až k zemi po celém obvodu stanu.

Ozdobit a zútulnit

Tuto fázi nikterak nepodceňujte. Pamatujete si, když jste si jako malí dělali svá hnízdečka z různých dek? Vzpomeňte si, jak v nich muselo být útulno. Vezměte si proto na pomoc ty nejchlupatější plédy, přikrývky a polštáře a pěkně to ve stanu nachystejte.

TIP: Aby to bylo v pokojíčku, na verandě, v obýváku (nebo prostě tam, kde týpí máte) úplně tip ťop, vyrobte si ještě barevné látkové girlandy, které zavěste různě za strop a omotejte kolem stanu. Fajnšmekři mohou své dílo ještě doladit lapači snů nebo podobnými indiánskými vymoženostmi.

HOWK! Pasujeme vás na správného Inčučunu! Užijte si v novém příbytku hodně srandy s vašimi malými indiány.

TIP č. 2: Máte doma Punťu nebo Micku? Vyrobte z menších tyčí týpý i jim. Uvidíte, jak se se svým originálním pelíškem budou pak chlubit sousedovic mazlíčkům.